Kinetyka i statyka chemiczna
Kinetyka i statyka chemiczna to dwa z wielu tematów poruszanych w typowym kursie wprowadzającym do chemii. Choć oba pojęcia pojawiają się także w kursach chemii średniozaawansowanej i zaawansowanej, to na poziomie wprowadzającym są one częściej wykorzystywane jako samodzielne zagadnienia.
Kinetyka chemiczna odnosi się do szybkości reakcji lub tempa, w jakim związki chemiczne ulegają przemianie. Z drugiej strony, statyka chemiczna zajmuje się raczej potencjałem rozkładu substancji niż jej rzeczywistym przechodzeniem z jednego stanu do drugiego.
Czym jest kinetyka chemiczna?
Kinetykę chemiczną można zdefiniować jako szybkość reakcji chemicznych w czasie. Szybkość zachodzenia reakcji chemicznych zależy jednak od różnych czynników (takich jak temperatura i ciśnienie). Ogólnie rzecz biorąc, szybkość reakcji jest proporcjonalna do ilości obecnych w niej reagentów.
Co to jest statyka chemiczna?
Statykę chemiczną można zdefiniować jako potencjał rozkładu substancji, a nie rzeczywiste przejście z jednego stanu do drugiego. Podczas gdy kinetyka chemiczna zajmuje się szybkością, z jaką zachodzą reakcje chemiczne, statyka chemiczna zajmuje się ilością energii, jaka jest potrzebna do rozerwania pewnych wiązań chemicznych. Dotyczy to wzorów chemicznych takich jak H2O, CO2 i CO, które składają się z dwóch lub więcej pierwiastków połączonych wiązaniami chemicznymi. Wiązania te są źródłem ich właściwości fizycznych, takich jak twardość, temperatura topnienia, temperatura wrzenia itp. Rozerwanie tych wiązań chemicznych wymaga pewnej ilości energii, która jest nazywana potencjałem rozkładu.

Statyka chemiczna rozwiązywanie równań
Jednym z najczęstszych zastosowań statyki chemicznej jest rozwiązywanie równania potencjału rozkładu. Robi się to, układając wzór chemiczny w równanie, które następnie można rozwiązać dla potencjału rozkładu.
Równanie dla potencjału rozkładu ma następującą postać: Potencjał rozkładu = Eo + RT ln(M1/M2) gdzie Eo = standardowy potencjał rozkładu w temperaturze 25°C R = 8,314 J/mol K ln = logarytm naturalny z M1/M2 Rozwiązując zadanie dotyczące potencjału rozkładu, należy najpierw ustawić równanie jako równe standardowemu potencjałowi rozkładu. Następnie należy przyjąć logarytm naturalny ze stosunku dwóch substancji. W tym momencie możemy rozwiązać potencjał rozkładu, używając podanych zmiennych.
Statyka chemiczna wyznaczanie współczynników Younga
Innym powszechnym zastosowaniem statyki chemicznej jest wyznaczanie modułu Younga. Jest to stosunek naprężenia do odkształcenia w danej substancji i jest on używany do obliczania siły potrzebnej do rozerwania ciała stałego.
Aby wyznaczyć moduł Younga, wykonaj poniższe polecenia. Najpierw należy rozwiązać potencjał rozkładu za pomocą któregoś z powyższych równań. Następnie, korzystając z równania modułu Younga, wyznacz wartość modułu Younga. Moduł Younga = Naprężenie / Odkształcenie gdzie Naprężenie = Siła przyłożona do przerwania bryły Odkształcenie = Deformacja bryły spowodowana przyłożoną siłą.