• Do zobaczenia w Skorzęcinie :)

Już niedługo, za chwil parę !

Zjazd Zimowy Sekcji Studenckiej PTChem 2017 w Bydgoszczy

W dniach 8–9 grudnia 2017 roku na Collegium Medicum w Bydgoszczy odbył się Zjazd Zimowy Sekcji Studenckiej PTChem.
W Zjeździe wzięło udział 105 uczestników, z licznych ośrodków akademickich w Polsce. Przedstawiono 68 posterów z badań własnych oraz 22 postery popularnonaukowe. W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli również niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w szkoleniu: „Zastosowanie biotransformacji oraz magnetycznej nanotechnologii w otrzymywaniu enancjomerycznie czystych związków leczniczych pochodnych kwasu 2-arylopropionowego” przeprowadzonego przez dr Tomasza Siódmiaka (Collegium Medicum UMK).


Podczas Zjazdu Zimowego SSPTChem mieliśmy okazję wysłuchać aż 7 wykładów zaproszonych gości:

dr hab. Bogumiła Kupcewicz (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy)          
„Fałszowanie leków i suplementów diety – problem dla pacjenta/konsumenta, wyzwanie dla chemii analitycznej”,

dr hab. Kamilla Małek (Uniwersytet Jagielloński)           
„Co wspólnego ma diagnostyka medyczna z archeologią czy ochroną dzieł sztuki? Identyfikacja markerów biologicznych poprzez obrazowanie FTIR i ramanowskie”,

dr hab. Jacek Lipok, prof. UO (Uniwersytet Opolski)      
„Biokatalityczne zdolności cyjanobakterii, czyli dlaczego wciąż warto podglądać naturę”,

dr Jakub Milczarek (Politechnika Łódzka)            
„Broń chemiczna - widmo przeszłości, czy współczesny problem? 20 lat OPCW i Konwencji o zakazie broni chemicznej”,  
prof. dr hab. Marcin Drąg (Politechnika Wrocławska)   
„Zastosowanie chemii kombinatorycznej w badaniu enzymów proteolitycznych”, 

Płk dr n. biol. Robert Zdanowski (Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii)          
„Czy naturalne zawsze znaczy bezpieczne? - Badania bezpieczeństwa stosowania wyciągu z Rhodiola Kirilowii”,

dr Małgorzata Zaitz-Olsza (Samsung R&D Institute Poland)      
„Czego uczą nas studia a zapomniano nam o tym powiedzieć”     

Tradycyjnie wysłuchaliśmy laureatów konkursu na najlepszy zaprezentowany poster podczas Zjazdu Wiosennego Sekcji Studenckiej PTChem 2017. W tym roku byli to: inż. Adrianna Kondas (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Paweł Lemieszczuk (Politechnika Łódzka), inż. Małgorzata Skarbek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) oraz Tomasz Swebocki (Uniwersytet Gdański).


Podczas tegorocznego Zjazdu Zimowego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych posterów. Nagrody w kategorii najlepszy poster z badań własnych otrzymali:

[I miejsce]

Natalia Jurga (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)          
„Przestrajalna luminescencja upkonwersyjna w nanoluminoforach fluorkowych”

[II miejsce]

Łukasz Sobczak (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy) 
„Co ślina na włókno przyniesie..., czyli udoskonalenie techniki oznaczania popularnych substancji odurzających i psychotropowych w płynie pochodzącym z jamy ustnej z zastosowaniem metody SPME-LC-MS”           
[III miejsce]

Łukasz Bartos (Uniwersytet Łódzki)  
„Oznaczanie całkowitego potencjału antyoksydacyjnego techniką elektroforezy kapilarnej”

Paulina Goryńska (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy)         
„HRMS jako przydatne narzędzie w analizach metabolomicznych”


Nagrody w kategorii najlepszy poster popularnonaukowy otrzymali:        
[I miejsce]

Szymon Dąbrowski (Politechnika Łódzka)    
„Substancje chemiczne wykorzystywane podczas wykonywania kar śmierci”

[II miejsce]

Konrad Kozłowski (Politechnika Łódzka)      
„Chemia mięśniem przyszłości - o protezach bionicznych”

[III miejsce]

Monika Góralik (Uniwersytet Jagielloński)  
„Uprawa nanobambusa, czyli o uzyskiwaniu nanorurek węglowych na drodze katalitycznego rozkładu węglowodorów”        

Natalia Jurga za zdobycie I miejsca za poster z badań własnych, oprócz nagród książkowych otrzymała nagrodę pienieżną w wysokości 150 EURO ufundowaną przez EVONIK. W skład Komitetu Naukowego oceniającego prace weszli: prof. dr hab. Janusz Ryczkowski, dr hab., prof. UO. Jacek Lipok, dr hab. Bogumiła Kupcewicz, dr hab. Kamilla Małek, dr Małgorzata Zaitz-Olsza, dr Jakub Milczarek, płk dr Robert Zdanowski.

 

[NAGRODA PUBLICZNOŚCI]

Maciej Bagiński (Uniwersytet Warszawski) 
„Dynamiczna samoorganizacja nanocząstek metali pokrytych ligandami promezogenicznymi pod wpływem zmian temperatury”

 

Nagrodę przyznaną firmę Trimen Chemicals S.A. zdobyła Alicja Zielińska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) za poster pt. „Substytucja protu deuterem jako potencjalny czynnik wpływający na właściwości substancji aktywnych biologicznie”.

           
Nagrodę przyznaną przez Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz Studenckie Koło Chemii Analitycznej CM UMK otrzymała Karolina Augustyniak (Uniwersytet Jagielloński) za pracę pt. "Wykorzystanie spektroskopii w podczerwieni jako metody obrazowania i nowoczesnej spektrohistopatologii"

 

Patronat Honorowy nad Zjazdem objęli: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy, Prorektor ds. Collegium Medicum w Bydgoszczy, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Patronat Medialny nad Zjazdem objęli:  Polskie Radio PiK, portal kierunekchemia.pl, Chemia Przemysłowa oraz Laboratorium PRZEGLĄD OGÓLNOPOLSKI.

Słowa podziękowań kierujemy również do grona sponsorów: ABLE & E-Jasco Polska Sp. z o.o., ALCHEM Grupa Sp. z. o.o., European Young Chemists Network, EVONIK, Genore chromatografia, HYDROLAB POLSKA, KAMUSH, MedPharm Polska, nLab Spółka z o.o., Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp z o.o., PIK INSTRUMENTS, Wydawnictwo Naukowe PWN, SHIM-POL A.M. Borzymowski, SYNTHOS S.A., Samorząd Studencki Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, TriMen Chemical S.A., Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy, Studenckie Towarzystwo Naukowe CM UMK w Bydgoszczy, Bydgoskie Centrum Informacji, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

 

Dziękujemy uczestnikom za przybycie na Zjazd Zimowym SSPTChem 2017 w Bydgoszczy i do zobaczenia na Zjeździe Wiosennym SSPTChem 2018 w Skorzęcinie!

 

Konkurs firmy SYNTHOS S.A.

!!!UWAGA UWAGA!!!

Konkurs firmy SYNTHOS S.A.!!!
Do wygrania miesięczny płatny staż w Synthos Care!

W celu wzięcia udziału w konkursie należy odpowiedzieć w formie pisemnej na jedno z trzech pytań konkursowych. Praca nie musi być długa (maksymalnie strona A4). Liczymy na Waszą kreatywność! :)

Pytania konkursowe:

1. Zaproponuj sposób badania właściwości przeciwutleniających substancji czynnych hydrofobowych i hydrofilowych zamkniętych w liposomach.

2.Zaproponuj optymalne warunki oznaczania przy pomocy HPLC dużych cząstek amfifilowych, nie posiadających chromoforu, nielotnych i nie posiadających ładunku.

3.Zaproponuj sposób detekcji lub obrazowania substancji czynnej zamkniętej w liposomach zaadsorbowanych na powierzchni włosa oraz zaabsorbowanych w jego wnętrzu po aplikacji liposomów na włosy.

Konkurs oceniany jest przez pracowników Synthos S.A.

Zwycięzca konkursu zostanie poinformowany drogą e-mailową.

Prace należy nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 18 stycznia 2018 r.

Do konkursu mogą przystąpić zarejestrowani uczestnicy Zjazdu Zimowego SSPTChem 2017, którzy uiścili opłatę konferencyjną.
Powodzenia!

Konkurs "Young Chemist Award"

Akcja stypendialna Grupy ERGIS

Oferta specjalna dla uczestników Zjazdu Zimowego Sekcji Studenckiej PTChem 2017

Podsumowanie stażu zorganizowanego przez Synthos S. A. w ramach nagrody w konkursie dla uczestników Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2017 w Stegnie

W ramach konkursu zorganizowanego przez Synthos S.A. uczestnicy Zjazdu Wiosennego Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Stegnie mogli wygrać płatny staż w ich przedsiębiorstwie. Aby wziąć udział w konkursie należało zaproponować rozwiązanie jednego z dwóch problemów w wersji pisemnej:       
1) Zaproponuj strukturę kauczuku syntetycznego do modyfikacji mas asfaltowych wraz z jej uzasadnieniem, 
2) Zaproponuj strukturę polimeru łatwo rozpuszczalnego w wodzie o wysokiej odporności termicznej (minimum 100ºC) wraz z jej uzasadnieniem.     
Zwyciężczynią konkursu została Nikola Fajkis, studentka I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej praca dotyczyła aminowej pochodnej bis fenolu A i jej termo stabilności. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie stażu odbytego przez Nikolę:W ramach wygranego konkursu, organizowanego przez Synthos S.A., odbyłam płatny, miesięczny staż w dziale R&D. Praca konkursowa polegała na zaprojektowaniu polimeru, który byłby zarówno rozpuszczalny w wodzie jak i trwały w temperaturze na temperaturze 100°C. Staż odbył się w zespole ds. SSBR (z ang. Solution-Polymerized Styrene-Butadiene Rubber), gdzie zajmowałam się syntezą organiczną, a przede wszystkim reakcją Grignarda. Ze względu na substancje wrażliwe na wilgoć nauczyłam się również destylować pod próżnią, a także pracować w komorze rękawicowej. Dodatkowo, pierwszy raz miałam okazję przekonać się jak wygląda produkcja substancji na dużą skalę. Uważam, ze wiedza i umiejętności zdobyte na stażu na pewno przydadzą mi się w przyszłości. Podczas pracy nie tylko poszerzyłam swoje horyzonty, ale również poznałam niesamowitych ludzi, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Szczerze polecam udziały w konkursach organizowanych przez potencjalnych pracodawców. Jestem przekonana, że umiejętności nabyte na stażach zaowocują w przyszłości.

 

Dziękujemy firmie Synthos S. A. za zorganizowanie konkursu i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

 

 

 

Praca w Kronospan Szczecinek Sp z o.o.

Jeden ze sponsorów Wiosennego Zjazdu Sekcji Studenckiej PTChem 2018 w Skorzęcinie, Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. poszukuje osób do pracy na stanowisko:

TECHNOLOG
KIEROWNIK LAKIERNI
LABORANT

Zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy i do aplikowania wszystkich zainteresowanych!

Niezbędnik Akademicki PWN

"Kwadrans dla chemii" - II edycja

Zjazd Wiosenny SSPTChem 2017

W dniach 5 – 9 kwietnia 2017 roku w Stegnie odbył się Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej PTChem. W Zjeździe wzięło udział 83 uczestników, z licznych ośrodków akademickich w Polsce, którzy wygłosili 24 komunikaty ustne oraz przedstawili 51 posterów. W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli również niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w szkoleniach zorganizowanych przez J.S Hamilton Poland S.A.:

1. "Wykorzystanie technik analitycznych w badaniach nietypowych produktów na przykładzie badania obiektów archeologicznych", które poprowadziła Dr inż. Monika Czarnecka – Partyka
2. "Podstawowe wymagania dla materiałów do kontaktu z żywnością" poprowadzone przez Mgr Adama Fotek.


Podczas Zjazdu Wiosennego SSPTChem mieliśmy okazję wysłuchać następujących wykładów Doświadczonych Naukowców:

Prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski (Uniwersytet Gdański): „Termodynamika w opisie reaktywności połączeń chemicznych i zachowania przyrody”,

Dr inż. Marcin Kozanecki (Politechnika Łódzka): „Rola wody w termoczułych żelach polimerowych”,

Dr hab. inż. Łukasz Chrzanowski (Politechnika Poznańska): „BIO-MIT, czyli o wpływie biodiesla na biodegradację oleju napędowego”,

Prof. dr hab. Wojciech Pisula (Max Planck Institute for Polymer Research, Politechnika Łódzka): „Self-Assembly and Charge Carrier Transport in Donor-Aceptor Polymers”.

W tym roku, oprócz wystąpień Doświadczonych Naukowców - Wykładowców Akademickich, zaprosiliśmy również Młodych Naukowców, którzy mogą pochwalić się już znaczącym dorobkiem naukowym.

Mgr inż. Wojciech Zajączkowski (Max Planck Institute for Polymer Research): „Self-assembly properties of sterically demanding π-systems by conjugation with oligoprolines”,

Dr inż. Krzysztof Żamojć (Uniwersytet Gdański): „Badania fizykochemiczne potencjalnych biosensorów molekularnych reaktywnych form azotu i tlenu”,

Dr Łukasz Półtorak (Delft University of Technology): „Electrified soft interface”,

Dr Dominika Pawcenis (Uniwersytet Jagielloński): „Kwaśny Papier”.


Podczas tegorocznego Zjazdu Wiosennego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych komunikatów ustnych. Nagrody otrzymali:

[NAGRODA GŁÓWNA]

Karol Steckiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny)
„Kliniczne zastosowanie nanocząstek metali – przyszłość medycyny czy zagrożenie?”

[WYRÓŻNIENIA]

Agata Walkowiak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
„Zastosowanie spektroskopii w zakresie podczerwieni i różnych metod chemometrycznych w celu wykrywania zafałszowań suplementów zwierających ekstrakt Ginko Biloba”

Marek Skiba (Uniwersytet Jagielloński)
„Badanie mechanizmu transportu ładunku w spinelu kobaltowym metodami chemii obliczeniowej”

[NAGRODA PUBLICZNOŚCI]

Mariusz Mąkiewicz (Politechnika Łódzka)
„Badania możliwości zastosowania pochodnych benzofenoksazyny jako fotoinicjatorów polimeryzacji”

Podczas tegorocznego Zjazdu Wiosennego po raz kolejny wyłoniliśmy również autorów najlepszych plakatów:

[NAGRODA GŁÓWNA]

Małgorzata Skarbek (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
„Porównanie technik chromatograficznych w analizie β-sitosterolu w makuchu lnianym”

[WYRÓŻNIENIE]

Bartosz Mozgawa (Uniwersytet Jagielloński)
„Funkcjonalizacja materiałów porowatych związkami molibdenu”

[NAGRODA PUBLICZNOŚCI]

ZA POSTER Z BADAŃ WŁASNYCH
Adrianna Kondas (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
„Mikrobiologiczna transformacja chlorowcolaktonów z układem trimetylocykloheksenu z wykorzystaniem grzybów strzępkowych”

ZA POSTER POPULARNONAUKOWY
Tomasz Swebocki (Uniwersytet Gdański)
„Czym pachnie śmierć? Trupi jad”

Podczas tegorocznego Zjazdu przyznano również NAGRODĘ SPECJALNĄ za plakat z badań własnych przyznaną przez firmę KAMUSH, którą otrzymał Paweł Lemieszczuk (Politechnika Łódzka): „Hydrofobizacja powierzchni nanocząstek tlenku tytanu.”


Płatny staż ufundowany przez firmę Synthos S.A. wygrała Nikola Fajkis z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wraz z firmą HYDROLAB, zorganizowaliśmy również dwa konkursy, których celem było zebranie największej liczby polubień pod postem.

1. „Na Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego 2017 jadę z HYDROLABEM” wygrał Mateusz Baluk (866 polubień)
2. „Pozdrowienia ze Zjazdu Wiosennego 2017” wygrał Konrad Rudnicki (136 polubień)

Dziękujemy autorom wszystkich komunikatów ustnych oraz plakatów za ich wkład w zapewnienie bardzo wysokiego poziomu naukowego tegorocznego spotkania oraz aktywne uczestnictwo w sesjach wykładowych.

Pragniemy podziękować partnerom Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2017: Uniwersytetowi Gdańskiemu, Wydziałowi Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Naukowemu Kołu Chemików Uniwersytetu Gdańskiego, Study in Gdansk oraz J.S. Hamilton Polnad S.A.

Patronat Honorowy nad Zjazdem objęli: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Chmiecznego, Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Gdański Uniwersytet Medyczny, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytet Medycznego.

Patronat Medialny nad Zjazdem objęli: Radio Mors UG oraz Pomorskie.eu

Słowa podziękowań kierujemy również do grona sponsorów: Władz Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, Oddziału Gdańskiego PTChem jak również firm: ABL&E JASCO Sp. z.o.o., Browar Amber Sp. z o.o. sp.k, Bruker, Hydrolab Sp. z o.o. sp.k., KAMUSH, Köttermann, LipoPharm.pl, nLab Sp. z o.o., Oficyna Edukacyjna*Krzysztof Pazdro Sp. z o.o., Wydawnictwo Naukowe PWN, SHIM-POL A.M. Borzymowski, Synthos S.A., TriMen Chemicals S.A., Ziaja Ltd, VISIT GDANSK

Do zobaczenia w Bydgoszczy !

 

 

 

Składki członkowskie !

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy Chemicy!

Zwracamy się z uprzejma prośba o regularne opłacanie składek członkowskich w najbliższym Oddziale PTChem, przelewem na konto bankowe badź w trakcie zjazdów.


Jednocześnie przypominamy, iż opłata członkowska dla studentów oraz doktorantów wynosi jedynie 15 zł/rok. 

 

Składki należy wnosić regularnie, aby uniknać skreślenia z listy członków PTChem. 

 

Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.

 

 

 

 

Zjazd Zimowy SSPTChem 2016

 

             

                                  

Dnia 17 grudnia 2016 w Lublinie odbył się Zjazd Zimowy Sekcji Studenckiej PTChem. W tym roku, dzięki uprzejmości Władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gościliśmy na Wydziale Chemii UMCS. 

W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli okazję wysłuchania wykładów zaproszonych gości z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej: dr hab. Andrzeja Komosy, prof. UMCS, prof. dr hab. Janusza Ryczkowskiego, dr hab. Pawła Szabelskiego, prof. UMCS oraz prezentacji laureatów konkursu na najlepszy plakat zaprezentowany podczas Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2016: inż. Marcina Pryczka (Politechnika Wrocławska) i mgr Macieja Cieślaka (Instytut Chemii Organicznej PAN).

Podczas tegorocznego Zjazdu Zimowego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych posterów. Komisja w składzie: dr hab. Dorota Kołodyńska, prof. UMCS (Prodziekan ds. Dydaktyki Wydziału Chemii UMCS), dr hab. Piotr Borowski (Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Chemii UMCS), prof. dr hab. Janusz Ryczkowski (członek Prezydium PTChem) oraz dr hab. Jolanta Narkiewicz-Michałek, prof. UMCS (Przewodnicząca Oddziału Lubelskiego PTChem), po burzliwych obradach orzekła, że nagrody powędrują do:

 

1 miejsce
w kategorii studia I stopnia 

 

Adam Andrzejewski 
Numeryczne rozwiązanie całkowego równania Warda-Tordai z wykorzystaniem metody sum skończonych

1 miejsce 
w kategorii studia II stopnia 

 

Anna Fajkiel
Oddziaływania w strukturze krystalicznej związku a jego aktywność biologiczna na przykładzie wybranych leków z grupy antagonistów receptora angiotensyny II

1 miejsce 
w kategorii studia III stopnia
 

 

mgr Magdalena Szaniawska
Antyoksydanty w żywności

1 miejsce
w kategorii Nagroda publiczności
  Daria Jaworska
Wpływ temperatury na procesy pęcznienia i dehydratacji termoczułych hydrożeli polimerowych

1 miejsce
w kategorii Nagroda publiczności
             

 

Przemysław Siarkiewicz
Badania nad użytecznością próbnika do detekcji reaktywnych form tlenu i azotu

 

 

Dziękujemy autorom wszystkich posterów za ich wkład w zapewnienie bardzo wysokiego poziomu naukowego tegorocznego spotkania oraz aktywne uczestnictwo w sesjach wykładowych. Pragniemy podziękować członkom Koła Naukowego Alkahest za ich wkład pracy w sprawne zorganizowanie Zjazdu Zimowego SSPTChem 2016. Słowa podziękowań kierujemy również do grona  sponsorów: Władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Oddziału Lubelskiego PTChem jak również firm: Abl&e JascoBruker, CORNING, MERCK, NETZSCH, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro, SHIM-POL A.M. Borzymowski, Synthos S.A.TriMen Chemicals oraz  Wydawnictwo Naukowe PWN. Warto również zaznaczyć, że patronat honorowy nad tegorocznym Zjazdem Zimowym SSPTChem 2017 objęli: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Polskie Towarzystwo Chemiczne Oddział Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

 

 

 

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu Zimowego SSPTChem 2016.
Pobierz książkę abstraktów ze Zjazdu Zimowego SSPTChem 2016. 

 

Dziękujemy wszystkim jeszcze raz i zapraszamy do ponownego uczestnictwa w Zjazdach Sekcji Studenckiej PTChem!

Zjazd Wiosenny SSPTChem 2016

W dniach 13 - 17 kwietnia 2016 roku w Białowieży odbył się Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej PTChem. W Zjeździe wzięło udział 97 uczestników, z licznym ośrodków akademickich w Polsce, którzy wygłosili 38 komunikatów ustnych oraz przedstawili 55 posterów. W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli również niepowtarzalna okazję wzięcia udziału w wycieczce po Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Krajobrazowego oraz wysłuchania wykładów zaproszonych gości:

Prof. dr hab. Krzysztofa Winklera (Uniwersytet w Białymstoku): Endohedralne metalofulereny – chemiczne marakasy
Dr Doroty Zarzeczańskiej (Uniwersytet Gdański): Badanie równowag w roztworze w aspekcie rozpoznawania molekularnego
Dr inż. Tomasza Troniny (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu): Biotransformacje i biokataliza jako alternatywa dla klasycznej syntezy chemicznej

  

 

Podczas tegorocznego Zjazdu Wiosennego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych komunikatów ustnych. Nagrody otrzymali

1 miejsce

  Mateusz Jakubowski
  Dikarboksylowe kompleksy platyny(II) o potencjalnych właściwościach antynowotworowych

 

2 miejsce 

  Piotr Szustakiewicz
  Grafen powierzchniowo zmodyfikowany nanocząstkami metali - synteza i charakterystyka materiału hybrydowego

 

2 miejsce

  Michał Magott
  Niemagnetyczny łańcuch zbudowany z bardzo magnetycznych elementów

 

Wyróżnienie 

  Małgorzata Kroczak
  Effect of thermal pollution on basic surface waters parameters

 

Nagroda publiczności 

  Justyna Wróbel
  Rozkład stężeń radionuklidów 210Po i 210Pb w strukturze morfologicznej mchów

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Podczas tegorocznego Zjazdu Wiosennego po raz kolejny wyłoniliśmy również autorów najlepszych posterów. Nagrody otrzymali:

 

W kategorii poster z badań własnych 

 

1 miejsce

  Marcin Pryczek
  Fotodegradacja związków organicznych na katalizatorze SiC-TiO2

 

Nagroda publiczności 

  Maciej Cieślak 
  Peptydy Tat jako potencjalne modulatory aktywności proteasomu

 

 

W kategorii poster popularnonaukowy 

 

1 nagroda

  Marta Bielawska
  Metformina w terapii antyrakowej

 

Nagroda publiczności 

  Kamila Babkiewicz
  Zastosowanie chemiluminescencji do ujawniania śladów krwawych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy autorom wszystkich komunikatów ustnych oraz posterów za ich wkład w zapewnienie bardzo wysokiego poziomu naukowego tegorocznego spotkania oraz aktywne uczestnictwo w sesjach wykładowych. Pragniemy podziękować współorganizatorom Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2016: Uniwersytetowi w Białymstoku, Instytutowi Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, Politechnice Łódzkiej, Oddziałowi Białostockiemu PTChem i Kołu Naukowemu Chemików UwB POZYTON. Słowa podziękowań kierujemy również do grona  sponsorów: Władz Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Łódzkiej, Oddziału Białostockiego PTChem jak również firm: ABL&E JASCO, CIECH S.A., LipoPharm.pl, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro Sp. z.o.o., Wydawnictwo Naukowe PWN, Synthos S.A. oraz TriMen Chemicals. Warto również zaznaczyć, że patronat honorowy nad tegorocznym Zjazdem Wiosennym SSPTChem 2016 objęli: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Wojewoda Podlaski, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Łódzka, Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i Gmina Białowieża. 

 

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2016.
Pobierz książkę abstraktów ze Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2016. 
Dziękujemy wszystkim jeszcze raz i zapraszamy do ponownego uczestnictwa w Zjazdach Sekcji Studenckiej PTChem!

 

Zjazd Zimowy SSPTChem 2015


Dnia 5 grudnia 2015 we Krakowie odbył się Zjazd Zimowy Sekcji Studenckiej PTChem. W tym roku, dzięki uprzejmości Władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, gościliśmy na Wydziale Chemii UJ. 

W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli niepowtarzalna okazję wysłuchania wykładów zaproszonych gości: prof. dr hab. Andrzeja Kotarby (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Roberta Podgajnego (Uniwersytet Jagielloński), prezentacji laureatów konkursu na najlepszy plakat zaprezentowany podczas Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2015: mgr inż. Ewy Szczepańskiej (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), mgr inż. Wojciecha Raja (Politechnika Łódzka), Sylwii Polakiewicz (Uniwersytet Warszawski) oraz wystapień Przedstawicieli Biznesu reprezentujacych firmy: ABL&E-JASCO, Synthos S.A. oraz Akademickie Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.


Podczas tegorocznego Zjazdu Zimowego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych posterów.
Komisja w składzie: dr hab. Ewa Witek (Przewodnicząca Oddziału Krakowskiego PTChem), prof. dr hab. Krystyna Wieczorek-Ciurowa (Wiceprzewodnicząca Oddziału Krakowskiego PTChem), dr hab. Andrzej Eilmes (Prodziekan ds. Nauki i Informatyzacji Wydziału Chemii UJ) oraz dr hab. Jacek Lipok, prof. UO (Opiekun Sekcji Studenckiej PTChem);  po burzliwych obradach orzekła, że nagrody powędruja do:

 

1 miejsce                                          

inż. Marta Romaniszyn 
"Enancjoselektywna synteza fosfonowych analogów leucyny i fenyloglicyny"

2 miejsce 

lic. Aneta Andruszkiewicz
"Synteza promezogenicznego liganda do kontrolowanej samoorganizacji nanocząstek srebra"

3 miejsce 

inż. Michał Kania
"Wykorzystanie włókien polimerowych w celu zwiększenia wytrzymałości na zginanie zapraw cementowych"

Nagroda publiczności  Tomasz M. Staniek 
"Analiza składu wybranych olejków eterycznych pozyskanych z ziela roślin z rodziny Geraniaceae"

Wyróżnienie publiczności 

mgr inż. Krzysztof Piechocki
"Spaliny Przemysłowe Jako Surowiec Budowlany Gips Syntetyczny i Jego Zastosowania"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy autorom wszystkich posterów za ich wkład w zapewnienie bardzo wysokiego poziomu naukowego tegorocznego spotkania oraz aktywne uczestnictwo w sesjach wykładowych. Pragniemy podziękować członkom Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Jagiellońskiego za ich pomoc, entuzjazm oraz ogromny wkład pracy, w sprawne zorganizowanie Zjazdu Zimowego SSPTChem 2015. Słowa podziękowań kierujemy również do grona  sponsorów: Władz Uniwersytetu Jagiellońskiego i Oddziału Krakowskiego PTChem jak również firm: Abl&e Jasco, TriMen ChemicalsLipoPharm.plVWR International Sp. z.o.o., Synthos S.A.Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH

 

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu Zimowego SSPTChem 2015.
Pobierz ksiażkę abstraktów ze Zjazdu Zimowego SSPTChem 2015. 
Dziękujemy wszystkim jeszcze raz i zapraszamy do ponownego uczestnictwa w Zjazdach Sekcji Studenckiej PTChem!

CIECH R&D poszukuje chemików z pasją !!!

 

 

Grupa CIECH jest jedynym w Polsce, a drugim na rynku europejskim producentem sody kalcynowanej ciężkiej i lekkiej. Produkuje także sól warzoną mokrą, suchą i inne produkty sodopochodne. Specjalizuje się również w produkcji środków ochrony roślin (AGRO) oraz żywic. Pełen asortyment wyrobów obejmuje ponad 1000 pozycji i ich pochodnych.

 

CIECH R&D to nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe wspierające działalność Grupy poszukujace chemików z pasja, którzy będą razem z nimi tworzyć innowacyjne produkty i rozwiązania. Jeżeli jesteś osobą energiczną, z pomysłami, stawiasz sobie ambitne cele i potrafisz je realizować – ta praca jest własnie dla Ciebie!

 

Szczegóły znajdziesz na stronie www.ciechgroup.com w zakładce Kariera.

 

Nie zwlekaj, aplikuj !!!

 

 

 

 

Ruszył program Praktyk oraz płatnych staży w Grupie CIECH !!!

Właśnie ruszyła kampania promująca program Praktyk oraz płatnych Staży w Grupie CIECH !

Grupa CIECH zaprasza do Programu Praktyk oraz do płatnego Programu Staży „Przyszłość poparta doświadczeniem”. Szczegółowe Informacje na temat rekrutacji oraz oferowanych miejsc Praktyk/Staży można znależć  na stronie internetowej jednego z naszych sponsorów Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2015 http://www.ciechgroup.com/PL/Kariera/program_praktyk_i_stazy/Strony/default.aspx 

58 Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego

 

W dniach 21-25 września 2015 roku w Gdańsku odbędzie się 58 Ogólnopolski Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Obrady odbywać się będą na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku - Oliwie w budynku Wydziału Nauk Społecznych (Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4).


W programie Zjazdu przewidziano 15 sekcji jak również Mikrosympozja (Kalorymetria i analiza termiczna - prof. dr hab. inż. B. Pacewska; Chemia cukrów - dr hab. B. Liberek, prof. UG) oraz Sesje specjalne w ramach określonych sekcji (Sesja poświęcona działalności prof. O. Achmatowicza; Sesja poświęcona działalności prof. J. Błażejowskiego).


W trakcie tegorocznego Zjazdu wśród Zaproszonych Wykładowców znaleźli się, m.in.: 
Prof. Mariusz Jaskólski, UAM, Poznań; Prof. Henryk Kozłowski, Uniwersytet Wrocławski; Prof. Bunsho Othani, Hokkaido University, Japonia; Prof. Janusz Pawliszyn, Waterloo University, Kanada; Prof. Harold Scheraga, Cornell University, Ithaca, USA; Prof. Helmut Schwarz, Technische Universität Berlin.


Formularze rejestracji Uczestników Zjazdu dostępne są pod adresem: http://ptchem2015.ug.edu.pl/pl/rejestracja/
Uruchomiony został również elektroniczny formularz zgłaszania abstraktów dostępny po zarejestrowaniu ze strony www Zjazdu lub z poziomu konta uczestnika.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące 58 Naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego można znaleźć na stronie: http://ptchem2015.ug.edu.pl/pl/

 

 

Zapraszamy do Gdańska !!!

 

Zjazd Wiosenny SSPTChem 2015

 

 

W dniach 22 - 26 kwietnia 2015 roku w Dobieszkowie k. Strykowa odbył się Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej PTChem. W Zjeździe wzięło udział 89 uczestników, z licznym ośrodków akademickich w Polsce, którzy wygłosili 48 komunikatów ustnych oraz przedstawili 40 posterów. W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli również niepowtarzalna okazję wysłuchania wykładów zaproszonych gości:

Prof. dr hab. Janusz Grębowicz (Uniwersytet Houston - Downtown, Texas, USA): Geochemiczne i środowiskowe aspekty ekstrakcji węglowodorów z łupków przy użyciu energii nuklearnej
Prof. dr hab. Izabela Nowak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu): Chemia kosmetyczna… rozszyfrowana
Dr inż. Aleksandra Grudniewska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu): Magic mushroom – tajemnice grzybów z rodzaju Cordyceps

 

oraz wzięcia udziału w warsztatach zorganizowanych przez naszych Sponsorów:

Grupa CIECH S.A. Warsztaty Rozwoju Kariery
CORNING Techniki laboratoryjnych badań materiałowych kabli światłowodowych oraz Podstawy techniki światłowodowej
Biuro Karier Politechniki Łódzkiej Warsztaty z zakresu rozwijania umiejętności miękkich

 

Podczas tegorocznego Zjazdu Wiosennego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych komunikatów ustnych. Nagrody otrzymali: 

1 miejsce   Adam Budniak
  Siarczan (VI) srebra (II) – AgSO4 Zastosowanie nowego superutleniacza na przykładzie wybranych reakcji
2 miejsce    Jolanta Konieczkowska
  Nowe poliamidoimidy zawierające pochodne azobenzenu
Wyróżnienie    Paulina Hibner
  Synteza pochodnych dibenzofosfoli jako materiałów do syntezy dla optoelektroniki
Nagroda publiczności    Jakub Pannek
  Synteza, biotransformacje oraz aktywność biologiczna nienasyconych bicyklicznych laktonów o strukturze bicyklo[4.3.0]nonanu

 

 

 

 

 

  

 

Podczas tegorocznego Zjazdu Wiosennego po raz kolejny wyłoniliśmy również autorów najlepszych posterów. Nagrody otrzymali:

1 miejsce   Ewa Szczepańska
  Oznaczanie aktywności dehydrogenaz w procesie mikrobiologicznego utlenienia prowadzonego w bioreaktorze
2 miejsce    Wojciech Raj
  Szczepienie PS i PMMA na włóknie nylonowym 6,6 za pomocą polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu ATRP
Wyróżnienie    Sebastian Sowiński 
  Badanie ultraszybkich dynamik we ftalocyjaninach
Nagroda publiczności    Sylwia Polakiewicz
  Synteza układów hybrydowych nanocząstek złota pokrytych organicznymi ligandami ciekłokrystalicznymi

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo ważnym punktem tegorocznego Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2015 były wybory Przewodniczacej/-ego Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego na kadencję 2015-2018. W tajnym głosowaniu, na Przewodniczącą SSPTChem wybrano Hannę Makowską, obecną Wiceprzewodniczącą SSPTChem.

 

Dziękujemy autorom wszystkich komunikatów ustnych oraz posterów za ich wkład w zapewnienie bardzo wysokiego poziomu naukowego tegorocznego spotkania oraz aktywne uczestnictwo w sesjach wykładowych. Pragniemy podziękować współorganizatorom Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2015: Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, Oddziałowi Łódzkiemu PTChem, Politechnice Łódzkiej, Wydziałowi Chemicznemu Politechniki Łódzkiej i Wydziałowi Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Słowa podziękowań kierujemy również do grona  sponsorów: Władz Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, Oddziału Łódzkiego PTChem jak również firm: ABL&E JASCO, CIECH S.A., CORNING, LipoPharm.pl, Merck Millipore, Shim-pol, TriMen Chemicals oraz WITKO. Warto również zaznaczyć, że patronat honorowy nad tegorocznym Zjazdem Wiosennym SSPTChem 2015 objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Prezes Polskiego Towarzystwo Chemicznego prof. dr hab. Bogusław Buszewski, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska (kliknij aby dowiedzieć się więcej), Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab inż. Stanisław Bielecki, Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objał program Młodzi w Łodzi. 

 

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2015.
Pobierz książkę abstraktów ze Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2015. 
Dziękujemy wszystkim jeszcze raz i zapraszamy do ponownego uczestnictwa w Zjazdach Sekcji Studenckiej PTChem!

 

 

 

VI Sesja Magistrantów i Doktorantów Łódzkiego Środowiska Chemików

 

 

VI Sesja Magistrantów i Doktorantów Łódzkiego Środowiska Chemików odbędzie się 11 czerwca 2015 roku na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. W trakcie jednodniowego Zjazdu studenci, magistranci kierunków chemicznych, prezentuja rezultaty swoich badań w formie posteru w czterech sekcjach tematycznych:

  • Chemia Analityczna, Nieorganiczna, Środowiskowa i Elektrochemia
  • Chemia Organiczna, Biochemia, Biotechnologia i Chemia Medyczna
  • Chemia Polimerów i Materiałów funkcjonalnych
  • Chemia Fizyczna, Teoretyczna i Krystalografia

Sesji towarzyszą również wykłady doktorantów związane z ich pracą naukową, a najlepsze prezentacje/postery są nagradzane.

 

Więcej informacji nt. VI Sesji Magistrantów i Doktorantów Łódzkiego Środowiska Chemików można znaleźć tutaj. 

 

 

 

 

 

 

 

Chemik z pasją poszukiwany!

Firma Ciech SA poszukuje ambitnych, energicznych, kreatywnych osób, otwartych na innowacyjne rozwiazania i produkty, które zatrudni na stanowisku Technologa.

Więcej informacji można znaleźć klikajac na poniższe linki: 
http://www.ciechgroup.com/PL/Kariera/praca/Strony/Chemik-z-pasj%C4%85---4.aspx
http://www.ciechgroup.com/PL/Kariera/praca/Strony/Chemik-z-pasj%C4%85---Inowroc%C5%82aw.aspx 

 

 

 

Ruszył nabór wniosków w ramach IV edycji konkursu "Diamentowy Grant"

 

 

Do 16 lutego 2015 r. trwa nabór wniosków w ramach IV edycji konkursu "Diamentowy Grant". Konkurs adresowany jest do wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących pod kierunkiem opiekuna, promotora lub promotora pomocniczego badania naukowe o wysokim stopniu zaawansowania. W programie mogą uczestniczyć również polscy studenci/absolwenci, którzy odbyli studia I stopnia w jednostkach zagranicznych. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach "Diamentowego Grantu" można uzyskać dofinansowanie na realizację projektu naukowego do 200 000 tys zł

 

Więcej informacji na stronie: https://www.nauka.gov.pl/komunikaty/ogloszenie-iv-edycji-konkursu-w-ramach-programu-diamentowy-grant-2015.html 

Zjazd Zimowy SSPTChem 2014


W dniu 13 grudnia 2014 we Wrocławiu odbył się Zjazd Zimowy Sekcji Studenckiej PTChem. W tym roku, dzięki uprzejmości Władz Politechniki Wrocławskiej, gościliśmy na Wydziale Chemicznym PWr. 

W trakcie obrad uczestnicy Zjazdu mieli niepowtarzalna okazję wysłuchania wykładów zaproszonych gości: mgr inż. Olgi Malinkiewicz (Saule Technologies), dr hab. inż. Ewy Żymańczyk-Duda, prof. PWr (Politechnika Wrocławska), prezentacji laureatów konkursu na najlepszy plakat zaprezentowany podczas Zjazdu Wiosennego SSPTChem 2014: Natalii Potrzebowskiej (Politechnika Łódzka), Michała Sawczyka (Uniwersytet Warszawski) oraz wystapień Przedstawicieli Biznesu reprezentujacych firmy: BASF, ABL&E-JASCO, TriMen Chemicals i WITKO.


Podczas tegorocznego Zjazdu Zimowego po raz kolejny wyłoniliśmy autorów najlepszych posterów. Nagrody otrzymali:

1 miejsce                                          

Dorota Grzelak 
"Nanomaszyny - termicznie przełączalne struktury zbudowane z nanocząstek srebra"

2 miejsce 

Michał Kania
"Plazmowa modyfikacja włókien polipropylenowych - zwiększenie hydrofilowości włókien"

Wyróżnienie publiczności 

mgr Ilona Sadok 
"Preparatyka i trwałość elektrod pokrytych błonką funkcjonalizowanego polisiloksanu modyfikowanego ołowiem"

 

 

 Dziękujemy autorom wszystkich posterów za ich wkład w zapewnienie bardzo wysokiego poziomu naukowego tegorocznego spotkania oraz aktywne uczestnictwo w sesjach wykładowych. Pragniemy podziękować członkom Studenckiego Koła Naukowego Technologów Chemicznych ChemiTech za ich pomoc, entuzjazm oraz ogromny wkład pracy, w sprawne zorganizowanie Zjazdu Zimowego SSPTChem 2014. Słowa podziękowań kierujemy również do grona  sponsorów: Władz Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również firm: WITKO, BASF, Polygen, Sigma-Aldrich, Abl&e Jasco, Merck Millipore, Shim-pol oraz TriMen Chemicals

 

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu Zimowego SSPTChem 2014.
Pobierz ksiażkę abstraktów ze Zjazdu Zimowego SSPTChem 2014. 
Dziękujemy wszystkim jeszcze raz i zapraszamy do ponownego uczestnictwa w Zjazdach Sekcji Studenckiej PTChem!

Konkurs o Nagrodę im. Profesora Jana Czochralskego

Do 31 października 2014 r. trwa nabór wniosków w ramach konkursu o Nagrodę im. Profesora Jana Czochralskego. Konkurs adresowany jest do studentów, doktorantów i naukowców, którzy prowadzą działalność w ramach zagadnień działalności naukowo-technicznej prof. Jana Czochralskiego. Organizatorem konkurs jest Rektor Politechniki Warszawskiej. Pula nagród w konkursie wynosi 32 500 zł.Więcej informacji na stronie: http://www.granty-na-badania.com 

 

 

   

57 Zjazd PTChem i SITPChem w Częstochowie

 

    

  

      

W dniach 14 - 18 września 2014 roku w Częstochowie odbył się 57 Zjazd Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. W tym roku, po raz pierwszy w historii spotkań PTChem, Zjazd zorganizowany został wspólnie przez dwa Oddziały PTChem: Częstochowski i Łódzki, a jednostkami naukowymi zaangażowanymi w zorganizowanie 57 Zjazdu PTChem i SITPTChem były: Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Łódzki, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, przy współudziale Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. 


W trakcie tegorocznego Zjazdu PTChem i SITPTChem również Sekcja Studencka PTChem aktywnie uczestniczyła w pracach organizacyjnych. Podczas konferencji, w ramach Forum Młodych, zorganizowała warsztaty nt. efektywnej prezentacji wyników badań naukowych, które poprowadził Opiekun SSPTChem - dr hab. Jacek Lipok, prof. UO oraz Spotkanie Towarzyskie. 

 

Zobacz zdjęcia ze Spotkania Towarzyskiego, które odbyło się podczas 57 Zjazdu PTChem i SITPChem w Częstochowie. 

 

Więcej informacji o 57 Zjeździe PTChem i SITPTChem na stronie http://ptchem2014.czest.pl


Konkurs „Co wiesz na temat Jana Czochralskiego?”

czochralski

Polskie Towarzystwo Chemiczne zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie na plakat „Co wiesz na temat Jana Czochralskiego?”.

Czytaj więcej: Konkurs „Co wiesz na temat Jana Czochralskiego?”

8. Zjazd Delegatów w St. Petersburgu

Tegoroczny 8. Zjazd Delegatów w Sankt Petersburgu organizowało Rosyjskie Towarzystwo Chemiczne. Reprezentanci piętnastu krajów europejskich przez trzy dni dyskutowali nad przyszłością EYCN. Oprócz kwestii dotyczących najbliższych wydarzeń (jak udział w Kongresie EuCheMS w Istabmule i rozwijanie już rozpoczętych projektów) ważnym punktem obrad było uchwalenie nowego statutu organizacji i wybór nowego Zarządu na najbliższą kadencję. Podczas poprzedniego DA, EYCN zdecydował się na reorganizację struktury tworząc cztery zespoły (Membership, Networks, External Communications and Scientific Teams). W tym roku ich kompetencje zostały oficjalnie rozdzielone i zapisane w Statucie. Dla każdego zespołu wybrany został lider odpowiedzialny za pracę całej grupy.  Rezultat wyborów można zobaczyć poniżej:

  

Czytaj więcej: 8. Zjazd Delegatów w St. Petersburgu

Laureaci Diamentowego Grantu

Z dumą informujemy, iż 15 maja 2013 r,  Członkowie Zarządu Sekcji Studenckiej PTChem inż. Anna Stefaniuk oraz inż. Marek K. Węcławski, otrzymali  z rąk Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej, nagrodę w ramach drugiej odsłony programu "Diamentowy Grant", w którym laureaci otrzymują do 200 tys. zł na swoje badania naukowe.

Informacja na stronie MNiSW

 

Czytaj więcej: Laureaci Diamentowego Grantu

Dziękujemy za udział w Zjeździe Wiosennym

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w Zjeździe Wiosennym 2013. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie na Zjeździe Zimowym!

 

Zdjęcia, które już dostaliśmy możecie obejrzeć tutaj.

 

Czekamy na kolejne zdjęcia! Nadsyłajcie je na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konkurs BASF

      

Konkurs BASF dla studentów - Tworzymy Chemię

 

Pięć płatnych staży mogą wygrać studenci w konkursie organizowanym przez firmę chemiczną BASF Polska.

Konkurs skierowany jest do studentów kierunków związanych z chemią, inżynierią, ekonomią lub marketingiem. Czekamy na nadsyłanie prac do 28 kwietnia 2013 roku. Najciekawsze plakaty zostaną zaprezentowane w maju na wystawie Rynek Innowacji 2013, prestiżowej wystawie innowacji firm BASF.

Zadanie konkursowe: Stwórz plakat naukowy lub esej związany z rozwojem chemii w przyszłości i ze zrównoważonym rozwojem.

Informacje o konkursie www.basf.pl

 

Regulamin konkursu

 

 

 

1% podatku na statutowe cele PTChem

 

Przekaż 1% swojego podatku na statutowe cele PTChem

 


PTChem, a wraz z nim Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie posiada status organizacji pożytku publicznego.

 

 

Numer konta dla darczyńców:

Bank BGŻ S.A 
54 2030  0045 1110 0000 0261 6290

Nr KRS
0000102287

Zachęcamy do lektury !

 

 

 

Przedłużona rejestracja na Zjazd Wiosenny SSPTChem!

Przedłużamy termin rejestracji na Zjazd Wiosenny SSPTChem 2013! Ostateczny termin rejestracji i nadsyłania abstraktów to 15.03.2013.

Nowy przewodniczący SSPTChem

 

W dniu 31.01.2013 inż. Mateusz Synowiecki (Wojskowa Akademia Techniczna) złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W związku z zaistniałą sytuacją Przewodniczący Prezydium PTChem prof. dr hab. Bogusław Buszewski w dniu 01.02.2013 powołał Wice-przewodniczącą Sekcji Studenckiej PTChem, inż. Annę Stefaniuk (Politechnika Łódzka) na stanowisko Przewodniczącej Sekcji Studenckiej PTChem.

Konkurs na logo Roku Jana Czochralskiego

 

 

 

 

Gmina Kcynia na mocy Zarządzenia Nr 25/2013 z dnia 4 lutego 2013 r. ogłosiła - pod patronatem Burmistrza Kcyni Piotra Hemmerlinga - konkurs na logo Roku Jana Czochralskiego.

 

W 2012 r. obchodziliśmy jubileusz 750-lecia Kcyni. Sygnowany był on m.in. oficjalnym logiem, które wyłoniliśmy w drodze konkursu. Rok Jana Czochralskiego to kolejna okazja do promocji tego światowej sławy naukowca oraz jego dorobku za pomocą logo, które będzie wykorzystywane m.in. w celach promocyjnych, identyfikacyjnych, reprezentacyjnych - podkreśla Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling.

 

Szczegóły regulaminu określa Zarządzenie Nr 25/2013 Burmistrza Kcyni z dnia 4 lutego 2013.

 

Prace (każdy autor może zgłosić maksymalnie 2 projekty) należy przesyłać do siedziby Organizatora do dnia 28 lutego 2013. Konkurs ma charakter otwarty, ogólnopolski. Nagrodą w konkursie jest nagroda pieniężna w kwocie 2.000 zł brutto.

 

Informacji dotyczących konkursu udziela Anna Duda-Nowicka, Urząd Miejski w Kcyni, pokój 204, tel. 52 589 37 29, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

 

     

Rejestracja na Zjazd Wiosenny SSPTChem 2013

 

 

 

 

Witajcie,

 

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na 30 Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

 

 W tym roku Zjazd odbędzie się w dniach 11-14 kwietnia 2013 r. w ośrodku „Augustowia”  w Przewięzi pod Augustowem. Więcej informacji dotyczących zjazdu można znaleźć w zakładkach "Aktualny Zjazd". Na stronie znajduje się już również formularz rejestracyjny.

 

 

Informacje o zaproszonych wykładowcach, szczegółowy plan oraz wskazówki dotyczące dojazdu zostaną zamieszczone już wkrótce!

  

 

Gorąco zachęcamy do rejestracji!

 

 

Do zobaczenia!

Komitet Organizacyjny ZW SSPTChem 2013

 

Young Chemists Crossing Borders 2013

Witajcie,

Przypominamy, jeżeli chcielibyście wziąć udział w programie “Young Chemists Crossing Borders 2013",
informujemy, że należy wysłać swoje zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przed upływem 25 listopada 2012.


Do wiadomości należy dołączyć:

- Curriculum Vitae (maks. 2 strony)
- List motywacyjny
- Abstrakt badań i wyników (maks. 150 słów, dopuszczalny 1 rysunek. całość musi zostać zawarta na 1 stronie)

Więcej informacji na temat YCCB można znaleźć na stronie internetowej EYCN http://www.eycn.eu/assets/files/YCCB_Call_for_Abstracts_2012.pdf

Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na Zjazd Zimowy

 

 

 

 

Na tegorocznym Zjeździe Zimowym uczestników Zjazdu Wiosennego nagrodzeni za najlepszy poster i wystąpienie ustne wystąpią z krótkimi wykładami. Abstrakty wystąpień są dostępne poniżej:

 

Magdalena Gos 

 

Karina Kocot

 

Bartłomiej Fedorczyk

 

 

 

 

 

 

Spadochron

Zarząd Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego ma przyjemność zaprosić doktorantów i studentów chemii, biochemii, biotechnologii oraz nauk pokrewnych na:


"Spadochron - kurs dla osób planujących karierę, poszukujących pracy i zmieniających zawód"


"Spadochron" to 4-dniowy kurs mający na celu pomoc w miękkim lądowaniu na rynku pracy. Kurs odbędzie się w dwa następujące po sobie weekendy.

Termin: 17-18 i 24-25 listopada 2012 r.
Lokalizacja: Warszawa.
Ilość miejsc: 12

Trener: Monika Jackowska - psycholog, trener, coach.

Więcej informacji znajdziesz na blogu Underscore: monikajackowska.blogspot.com
lub na stronie wydarzenia na Facebook'u: http://www.facebook.com/events/287164601390321/

Koszt: 429 zł (cena zawiera: udział w 4-dniowym kursie, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe).

Zgłoszenie uczestnictwa oraz wszelkie pytania związane z organizacją szkolenia kieruj na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ogłoszenie Wyborcze

W dniu 21 kwietnia 2012 r. podczas
29 Wiosennego Zjazdu Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego

na stanowisko

Przewodniczącego Sekcji Studenckiej PTChem

podczas Walnego Zebrania na drodze tajnego głosowania wybrany został

inż. Mateusz Synowiecki.


Nowy Przewodniczący Elekt jest absolwentem studiów inżynierskich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz słuchaczem studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Mateusz Synowiecki rozpocznie pełnienie obowiązków Przewodniczącego Sekcji Studenckiej w dniu powołania go do tej funkcji przez Prezesa Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Planowany termin powołania to druga połowa września 2012 r., po wyborach władz Polskiego Towarzystwa Chemicznego na kadencję 2013-2015 podczas 55 Zjazdu PTChem i SITPChem w Białymstoku, 16-20 września 2012 r.

Zmarł prof. Jerzy A. Janik - współzałożyciel SSPTChem

...

Wybory Przewodniczącego SSPTChem

Więcej informacji znajdziesz w menu 'Zjazd Wiosenny 2012' w zakładce 'Wybory Przewodniczącego'

Konkurs The European Young Chemist Award 2012 - ogłoszony !

Zarząd Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego ma przyjemność zaprosić do udziału w trzeciej edycji "The European Young Chemist Award 2012".
Konkurs ma na celu przedstawienie najlepszych badań prowadzonych przez młodych chemików.

Finaliści zaprezentują wyniki prowadzonych badań na European Young Chemists Award Competition Session podczas kongresu w Pradze.

Aby wziąć udział należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie podanej poniżej (zakładka "application") i przesłać abstrakt do 5 maja 2012 roku.

Pula nagród wynosi ok. 6 000 euro !!

Szczegóły można znaleźć na stronie
http://www.eyca2012.org

Życzymy powodzenia!

Zaproszenie na Zjazd Wiosenny 2012!

Zarząd Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego ma przyjemność zaprosić doktorantów i studentów chemii, biochemii, biotechnologii oraz nauk pokrewnych na

 

Zjazd Wiosenny 2012 Sekcji Studenckiej PTChem

Zjazd odbędzie się w miejscowości Łazy k. Mielna,
18 - 22 kwietnia 2012 roku
Informacje dotyczące Zjazdu można znaleźć na podstronach "Zjazd Wiosenny 2012"

Zaproszenie na Zjazd Zimowy 2011!

Zarząd Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego ma przyjemność zaprosić doktorantów i studentów chemii, biochemii, biotechnologii oraz nauk pokrewnych na:

Zjazd Zimowy 2011
Sekcji Studenckiej PTChem
"Chemia - od nauki do biznesu"

Zjazd odbędzie się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, 10 grudnia 2011 roku.
Informacje dotyczące Zjazdu można znaleźć na podstronach
'Zjazd Zimowy 2011'
Termin rejestracji: do 26 listopada 2011r.

Konferencja Studencka - Nowoczesne Metody Doświadczalne Fizyki i Chemii

W imieniu Koła Naukowego Studentów Fizyki, działającego przy Instytucie Fizyki Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie,
oraz Koła Naukowego "Alkahest", działającego na Wydziale Chemii UMCS, mamy przyjemność zaprosić was na II Ogólnopolską Studencką Konferencję pt:

"Nowoczesne Metody Doświadczalne Fizyki i Chemii".


Po szczegółowe informacje dotyczące konferencji zapraszamy na stronę www.fizyka.umcs.lublin.pl/nmd

Konkurs "Złoty Medal Chemii"

W imieniu Instytutu Chemii Fizycznej PAN pragniemy zaprosić wszystkich studentów chemii i nauk pokrewnych do udziału w konkursie na najlepszą pracę licencjacką (inżynierską).

Do konkursu mogą być zgłaszane prace licencjackie/inżynierskie zrealizowane od 1 października 2010 do 1 października 2011 w dziedzinie chemii i fizyki oraz prace na styku chemii i biologii lub fizyki i biologii. Preferowane będą projekty z szeroko rozumianej chemii fizycznej oraz prace na pograniczu chemii fizycznej i biologii/biochemii.

Laureaci konkursu otrzymują:
za I miejsce - Złoty Medal Chemii i 10 tys. zł,
za II miejsce - 5 tys. zł,
za III miejsce - 2,5 tys. zł;

dodatkowo 4 wyróżnienia po 1000 zł oraz nagrody rzeczowe dla wszystkich finalistów! Finaliści konkursu uzyskają ponadto możliwość odbycia stażu naukowego i możliwość bezpłatnego realizowania badań w laboratoriach Instytutu w formie krótko- lub długoterminowych projektów. Termin składania prac upływa dnia 30 września 2011 r.

Dokładny regulamin oraz sposób przesyłania zgłoszeń znajdują się na stronie konkursu : http://ichf.edu.pl/medal_chemii/index.html

6th PhD Students and Young Scientists Conference

W imieniu Rady Doktorantów Politechniki Warszawskiej pragniemy zaprosić wszystkich studentów chemii i nauk pokrewnych do udziału w VI Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców pod nazwą Young scientists towards the challenges of modern technology (Młodzi naukowcy wobec wyzwań współczesnej techniki), która odbędzie się w dniach 19-22 września 2011 na Politechnice Warszawskiej

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://conference.young-scientists.eu/